Kemik İliği Nakli Nedir


Yazar: Parrola | Tarih: 25 Ocak 2013 | Kategori: Sağlık | Yorumlar : Yorum Yok

Kemik iliği nakli genellikle lösemi hastalarında görülür, çocukluk döneminde ki lösemilerde asıl tedavi ilaç tedavisidir.3 – 3.5 sene arası süren kemoterapi tedavisi sonucunda % 85 lere varan iyileşme görülür.Kemoterapi sonrası başarı sağlanamayan durumlarda ise kemik iliği nakli uygulamasına başvurulur ki bu % 5- 10 arasındadır.

Kemik iliği naklinde gerçekleşen olay, kan hücreleri yapan ana kök hücrelerinin sağlıklı bireylerden alınıp lösemi hastasına verilmesidir.Bu sayede lösemili hastalar da normal yollardan kan yapımına başlamış olacaklardır.

Kemik iliği alımı için uygun bireyler;

1- Doku grupları (HLA) uygun kardeşlerden veya nadiren diğer aile bireylerinden (ALLOJENİK).
2- Doku grupları (HLA) uygun akraba olmayan vericilerden (Kemik İliği Doku Bilgi Bankası aracılığıyla).
3- Hastanın kendi kemik iliğinin dondurularak saklanması ve gerektiğinde verilmesi.
4- Damarlarımızda dolaşan kanın içindeki ana-kök hücrelerin özel bir yöntemle toplanarak hastaya verilmesi.
5- Göbek Kordonu Kanı: Yeni doğan kardeşin ana-kök hücrelerden zengin plasentasından (eş) toplanan kanın kullanılması.

Kemik iliği alım işlemi ameliyathane koşullarında anestezi ile uyutularak normal ameliyat gibi olmaktadır.Özel iğne kullanımı ile kemik içerisine girilerek ilik enjektörlerce çekilir.Yeterli miktarda alınan ana kök hücreler özel torbalarda filtrasyon işleminden geçirilerek lösemi hastasına damar yoluyla enjekte edilir.

Bu işlem sırasında çok az miktarda ana kök hücre alındığından kemik ilik nakli veren kişi için hiç bir sakınca yoktur.

Kemik iliği naklinden sonra sağlam ana kök hücreler tarafından hasta vücudunda kan hücrelerinin yapımına başlanır.Hasta nakledilen iliği reddetmemesi için 6 ay kadar bir süre koruyucu tedaviler uygulanır.

Kemik iliği nakli ülkemizde başarıyla yapılan ameliyatlardandır ve kemik iliği nakli löseminin cinsine ve donörün uygunluğuna göre değişik sonuçlar vermekle birlikte % 43 ile % 83 oranında başarı sağlanmaktadır.

Her tedavide olduğu gibi kemik iliği naklinde de bir takım ciddi komplikasyonlar oluşmaktadır.Geç dönem de yapılan tedavilerde normal kişilere göre 5 kat daha fazla oranda tekrardan lösemi veya çeşitli kanser tipleri görülebilir.

Kemik iliği naklinden yaklaşık bir yıl sonra lösemili çocuklar tekrar eski sağlıklarına kavuşmakta ve hayatlarına kaldığı yerden devam edebilmektedirler.Ülkemizde kemik iliği nakli yaklaşık 25000 dolar düzeylerinde olmaktadır, yurt dışında kemik iliği nakli ameliyatı ise sağlık turizmi kapsamına girmekte ve 100000 – 250000 dolar arası meblalara yapılmaktadır.

Kemik iliği nakli oldukça önemli bir konudur ve bu konuda donör olmak gerçekten önemlidir.Bu konuda daha fazla kişiye ulaşılmalı ve bağışçı olunmaktan kaçınılmamalıdır.Bir hayat kurtarmak sizin elinizde, vereceğiniz kemik iliği nakli ile çocuklar hayata tekrardan kavuşacaktır.

Lösemi hakkında detaylı bilgi için lütfen Lösev‘i ziyaret edinizi.

http://www.losev.org.tr

Kemik İliği Nakli Videosu

Arama Kelimeleri


Yorum yapın